Tēva diena

Svētdien 2024. gada 8. septembrīTēva diena

Tēva diena tiek svinēta un atzīmēta septembra otrajā svētdienā. Vienlaikus tā ir ne tikai svētku diena, bet arī lieliska iespēja aktualizēt tēva lomas nozīmīgumu ģimenē un plašākā sabiedrībā. Latvijā Tēva diena tiek svinēta gandrīz divpadsmit gadus.

Pie mums Tēvu dienas svinēšanu un atzīmēšanu ierosināja Latvijas Pirmās partijas un partijas "Latvijas ceļš" frakcija, kuras iesniedza priekšlikumu, kuru Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija atbalstīja likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamajām dienām". Līdz ar to tika pieņemti un apstiprināti grozījumi Tēvu dienu iekļaut atzīmējamo dienu sarakstā.

Tēva dienas tradīcijas pasaulē

Tēva dienas pirmsākumi ir meklējami 20.gs. sākumā Amerikas Savienotajās Valstīs, kur sāka šo dienu atzīmēt, tādējādi pievēršot uzmanību tēva lomai bērna audzināšanas procesā. Pirmās Tēvu dienas svinības ASV notika 1910. gadā, bet tikai 1966. gadā Tēva diena kļuva par valsts svētkiem.

Dažādās valstīs ir citi Tēvu dienas svinēšanas un atzīmēšanas datumi, piemēram, Austrālijā un Jaunzēlandē tā ir pirmā septembra svētdiena. ASV, Kanādā un Lielbritānijā Tēvu dienas tradīcijas un svinēšana ir krietni vien ilgākas, nekā Latvijā. Šajās valstīs Tēvu dienu svin vairāk kā 100 gadus. ASV, Kanādā un Lielbritānijā svinību diena ir jūnija trešajā svētdienā.

Arvien vairāk gan pasaulē, gan Latvijā tiek runāts par tēva lomu ģimenē un bērna audzināšanas procesā un personības veidošanā. Tēva diena ir lieliska iespēja pateikties tētim par visu to, ko viņš ir devis un darījis. Lai gan tam nebūtu jābūt tikai vienreizējam pasākumam svētku dienā. Arī ikdienā ģimenē būtu jārāda un jāmāca bērniem pateikties saviem vecākiem.

Mātes dienas svinēšanas tradīcijas otrajā maija svētdienā šķiet jau ir tradīcija, ko atzīmē lielākā daļa ģimeņu, bet Tēva dienas svinēšanas tradīcijas Latvijā ir salīdzinoši svaigas.

Primāri visā pasaulē Tēvu diena tiek atzīmēta ģimenes lokā, kad bērni ir sarūpējuši dāvanas un paštaisītas kartiņas, ko dāvināt tētim. Ģimene ietur kopīgu maltīti. Rīgā pie Brīvības pieminekļa jau vairākus gadus pēc kārtas Tēvu dienā tiek rīkots gājiens, kurā tiek aicināta piedalīties ikviena ģimene. Tā kā tā ir brīvdiena, tad šajā dienā ģimenes var apmeklēt arī dažādus koncertus, lai svētku diena būtu vēl krāšņāka un piepildītāka.

Iespēja tēvam būt vairāk ar ģimeni

Pēdējos gados daudzās ģimenēs tēvi ir tie, kas dodas bērna kopšanas atvaļinājumā, lai rūpētos par bērnu. Pasaulē šāda prakse ir novērojama jau krietnu laiku, bet Latvijā varētu teikt, ka tā ir jauna tendence, kura ar katru gadu palielinās. Šādā veidā tiek veicināta tēva iesaiste bērna audzināšanas procesā.

Likumdošana ar katru gadu "kļūst draudzīgāka" tēviem, lai tie maksimāli daudz laika varētu veltīt bērniem. Piemēram, tēvam pēc bērna piedzimšanas pienākas desmit kalendāro dienu atvaļinājums. Desmit dienu atvaļinājumu tēvs var saņemt uzreiz pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas.

Lai gan sabiedrībā valda dažādi stereotipi attiecībā uz pienākumu sadali ģimenē. Tikai puse Latvijas sabiedrības uzskata, ka tēvi rūpējas par bērniem tikpat labi kā mātes.

Katra tradīcija un svētki sākas ģimenes lokā, tādēļ ir svarīgi jau no mazotnes bērniem rādīt piemēru, kā šos svētkus svinēt, lai šīs tradīcijas tiktu nodotas arī tālāk. Pieaugušie var rādīt piemēru, kas ir labākais veids, kā ierādīt saviem bērniem jaunas tradīcijas, kas viņus veido par zinošiem un pārliecinātiem cilvēkiem.